Dezvoltare socio-emoțională

Cercetările științifice arată că dezvoltarea abilităților socio-emoționale susține dezvoltarea abilităților cognitive și le permite copiilor să se integreze în grup, să își ducă la îndeplinire sarcinile, să facă față provocărilor apărute și să își formeze o personalitate armonioasă.

Încă de la clasa pregătitoare, monitorizăm constant activitatea copiilor și realizăm diferite ateliere cu elevii. Acestea vizează creșterea capacității de concentrare a atenției, dezvoltarea motivației pentru învățare, stabilirea de relații potrivite, atât cu ceilalți copii cât și cu adulții, raportarea în mod potrivit la regulile stabilite la nivelul grupului. Prin strategii adaptate fiecărei vârste, îi ajutăm pe elevi să își descopere propriul eu, să își cunoască și să își gestioneze emoțiile, să interacționeze armonios cu ceilalți, să rezolve conflicte. Specialiștii noștri vorbesc cu copiii și îi încurajează să se exprime, analizează diferite situații, folosesc jocurile de rol și poveștile terapeutice pentru a-i ajuta să-și clădească abilitățile socio-emoționale necesare pe tot parcursul vieții. În funcție de nevoile elevilor și de situațiile apărute, specialiștii noștri organizează ateliere și întâlniri cu copiii, dar și întâlniri cu părinții elevilor și cu profesorii de la clasă.