Stop bullying

Încă de la cele mai mici vârste, le cultivăm elevilor noștri respectul față de sine și respectul față de ceilalți. În cadrul programului nostru anti-bullying, îi învățăm să stabilească și să respecte limite și să relaționeze într-un mod adecvat cu ceilalți. Le oferim, în funcție de vârstă, oportunitatea de a exersa diferite roluri și situații astfel încât să își poată găsi echilibrul și să poată reacționa adecvat atunci când ele apar. La nivelul clasei au loc periodic activități de prevenție cu învățătorul sau dirigintele. Dacă este nevoie de intervenție, monitorizăm comportamentul elevilor în diferite momente, iar specialiștii noștri au discuții și desfășoară activități atât cu întreaga clasă cât și, separat, cu cei implicați.

În timpul întâlnirilor periodice cu psihologul Sorina Petrică, profesorii explorează diferite strategii pe baza unor studii de caz, încercând să identifice cele mai potrivite soluții de prevenire a bullying-ului în cadrul grupului lor de elevi.