Creativitate prin artă - „ART Creative”

Cursul „Art Creative” își propune să stimuleze imaginația și creativitatea prin mijloace artistice și gândire intuitivă. Creativitatea este o însușire fundamentală a oamenilor, inhibată însă adesea de stimulii vieții contemporane. O idee creativă se naște din asocieri ieșite din comun, iar în artă asta însemnă să faci lucrurile altfel decât te-ai obișnuit să le faci, să încerci să combini idei, forme și tehnici într-un mod care ar putea avea sens.
Pentru a înțelege potențialul și avantajul unei gândiri creative în viața personală și în societate, elevii vor experimenta în diverse activități și jocuri utilizarea diverselor materiale convenționale sau reciclate pentru a crea structuri și compoziții inedite ce reflectă procesul lor de gândire și personalitatea acestora. La Genesis Collegiate utilizăm tehnici prin care să descoperim noi perspective asupra demersului creativ, iar formele iau naștere din imaginația fiecărui elev.
Cursul este gratuit și se desfășoară pe tot parcursul anului școlar .