Tehnicile picturii - „Paint Craft”

Cursul „Paint Craft” le oferă elevilor prilejul de a descoperi și de a experimenta tehnici și metode de exprimare artistică prin pictură. Analizăm tehnic diverse opere de artă și învățăm de la maeștrii artei cum putem utiliza materialele pentru a ne comunica și exprima sentimentele și intențiile artistic. Toate acestea le aplicăm în teme plastice de creație artistică liberă, având ca obiectiv înțelegerea tainelor culorii și a interacțiunii dintre culori, într-o compoziție picturală.
În cadrul clubului, elevii învață despre diversele feluri de a amesteca culorile, despre dezvoltarea unei lucrări în etape succesive, exersându-și exprimarea ideilor artistice prin tehnici diverse. Materialele pe care le utilizăm sunt culori de apă, acuarele și tempera/guașă, creioane colorate, carioci, pasteluri, bloc de pictură (200-300 g/mp), pensule late sau rotunde de diferite mărimi. Obiectivul cursului îl reprezintă încurajarea elevilor spre o gândire analitică și la o planificare în mod structurat a proiectelor artistice.
Cursul este gratuit și se desfășoară pe tot parcursul anului școlar curent.