Clubul de film „Creative Act”

La clubul de film „Creative Act” elevii își dezvoltă cultura cinematografică urmărind și dezbătând scene celebre de film și jocul unor actori care au făcut istorie. Sub îndrumarea profesorului Marian Popescu copiii învață și aspectele de ordin tehnic ale industriei cinematografice. Întrebări precum „De ce am nevoie pentru a înregistra un lungmetraj?” sau „Cum s-a filmat acea scenă?” își găsesc răspunsul în acest curs în care copiii iau contact direct cu camera de luat vedere, învață despre planuri și încadraturi, descoperă noțiuni de montaj și văd cum un ansamblu de imagini video se transformă într-un scurtmetraj.
Cursul este gratuit, este destinat elevilor de toate vârstele, de la clasa pregătitoare până la clasa a VIII-a și se desfășoară pe tot parcursul anului școlar.