Clubul de șah

Profesorul de șah Gabriel Grecescu, maestru internațional cu o experiență de peste 25 de ani în acest sport, este cel care îi ajută pe elevii Genesis Collegiate să își dezvolte gândirea strategică prin șah. În cadrul acestui club este urmărită îmbogățirea imaginației și creativității elevilor, aceștia fiind încurajați să își descopere un mod personal de abordare a partidelor. În urma cursului, fiecare elev va ști să aplice strategiile de bază, va putea să găsească cel mai simplu mod de rezolvare a unor probleme practice și să își dezvolte capacitatea de adaptare la situații diferite prin folosirea unei varietăți de procedee tactice și strategice, dar și spiritul fair play.
Cursul este destinat elevilor claselor pregătitoare și cei ai claselor I – VIII.
Preț: 140 de lei pentru 4 ședințe.