Cursul de programare

Elementele din viața reală, poveștile interactive și puzzle-urile creative transpuse în platforme digitale – sunt baza unui modul de programare diferit, în care noțiunile sunt deprinse în cadrul unor programe complexe în Swift (limbajul de programare de la Apple), Scratch, Swift Playgrounds și alte spații digitale.

Cursurile sunt concepute special pentru copii, pentru a le dezvolta creativitatea și competențele tehnologice printr-o învățare vizuală, în care computerul și elementele lui devin prietenii cei mai buni ai copiilor. Jocurile ajung mai ușor de înțeles de către elevi, prin familiarizarea acestora cu mecanismele din spatele fiecărei animații și aplicații mobile.
Ce competențe deprind elevii noștri?
• Transpunerea unei probleme într-un algoritm
  • Utilizarea și explorarea conceptului de programare și bazele acesteia (variabile, instrucțiuni, rutine / funcții)
  • Înțelegerea fluxului de date într-un serviciu bazat pe internet
  • Utilizarea gândirii critice - capacitatea de analiză și interpretare, explicare și auto-reflectare în rezolvarea problemelor și a sarcinilor de învățare