Școala de Muzică

Pentru a putea fi cântată cu adevărat, ea trebuie să meargă dincolo de imitație și să treacă prin filtrul propriilor trăiri. Din acest motiv, prin exercițiile pe care le propun, profesorii îi încurajează pe copii să se implice în muzică la nivel emoțional, intelectual, corporal.
Școala de muzică a fost creată pentru copiii care vor să studieze canto sau un anumit instrument, precum pian, chitară sau flaut dulce. Profesorii noștri folosesc ideile și filosofia metodelor interactive de predare a muzicii, reușind să o aducă astfel mai aproape de copii. Pentru a putea fi înțeleasă, muzica trebuie trăită cu toate simțurile.
La Școala de muzică, două ore pe săptămână sunt dedicate exercițiilor practice, iar o oră studiului teoriei muzicii. Periodic, organizăm matinee și serate muzicale în timpul cărora elevii își etalează calitățile instrumentale și vocale, într-un mediu prietenos și încurajator.
© Copyright Genesis Collegiate Campus 2020.