Luna decembrie - Luna Centenar la Genesis Collegiate

În luna decembrie, la Școala Genesis se desfășoară proiectul intitulat ”Luna Centenar”.

Pe parcursul a trei săptămâni, până la începutul vacanţei de iarnă, vom sărbători, româneşte, Centenarul Marii Uniri.

Ne-am propus să contribuim la dezvoltarea sentimentelor de apreciere, respectare și promovare, în rândul elevilor noştri, a valorilor românești, precum şi a mândriei identitǎţii naţionale.

De-a lungul acestui proiect, în şcoală se vor derula diferite activităţi menite a sărbători cei 100 de ani de la Marea Unire, având ca scop cunoașterea şi respectarea valorilor fundamentale ale istoriei şi culturii naţionale.

Elevii vor participa la dezbateri pe teme istorice, vor realiza realiza harta României Mari, vor afla informații noi despre obiceiurile și tradițiile românești, despre personalități marcante ale culturii naționale, vor realiza diverse materiale prin intermediul cărora să celebreze Centenarul, iar lucrările lor vor fi expuse într-o expoziție în cadrul școlii.

De asemenea, vor elabora articole și desene pentru revista școlii, ArtFel de Revistă, care va pregăti un număr special, dedicat aniversării României.