G Suite for Education

Din această toamnă, Genesis Collegiate introduce aplicaţiile Google pentru Educaţie!

Este un proiect nou, pe care echipa de cadre didactice a şcolii noastre, cu ajutorul echipei Edu Apps,  îl va implementa în timpul orelor şi care este menit a răspunde cât mai bine nevoilor elevilor, în contextul educaţiei într-o eră digitală.

Dintre beneficiile aduse de G Suite for Education procesului de instruire se pot enumera:

• îmbunătățirea actului predării, a învățării și colaborării în clasă;
  • posibilitatea evaluării diferenţiate;
  • creșterea motivației elevilor, prin lecții interactive, precum şi o mai bună înțelegere a informaţiei predate și a studiilor de caz;
  • comunicare în timp real și o mai bună colaborare între profesori şi elevi, profesori şi părinţi, dar şi între colegi;
  • copiii își dezvoltă abilitățile digitale şi creativitatea.

Elevii noştri vor fi conectaţi la activităţile clasei în timp real, prin intermediul Chromebook, iar întreg procesul de predare-învățare se va transforma într-o experiență şi mai interesantă și interactivă.
© Copyright Genesis Collegiate Campus 2020.