Vlad Oancea – profesor de teatru

Actor cu peste 15 ani de experiență atât în practica spectacolului, cât și în ceea ce privește lucrul cu copiii, Vlad a absolvit UNATC în 2000, secția actorie, la clasa prof. univ. dr. Florin Zamfirescu. Pe Vlad îl puteți vedea în spectacolele Teatrului Bulandra. Este, de asemenea, membru fondator al Cool School, o platformă de învățare prin joc și joacă.
“Înainte de teatru, am fost student doi ani la Drept. După terminarea facultății de teatru mi-am dat seama că fiecare om, și mai cu seamă fiecare copil, ar trebui să facă cel puțin un curs de drept civil și unul de teatru.
Drept civil pentru că la 14 ani primim drept de semnătură dar nimeni nu ne și explică ce semnăm, iar teatru sau exercițiul teatral, pentru că toți ar trebui să putem deschide o ușă, să dăm bună ziua și să conversăm, fără să ni se pară un antrenament cu haltere.”
Din aprilie 2015 este profesor de teatru și dezvoltare personală pentru copii cu vârste între 6 și 14 ani, în cadrul Școlii Gimnaziale Genesis.