Camelia Ristea – profesor de geografie

Camelia Ristea e îndrăgostită de natură, călătorii și plimbări pe cărări de munte, iar acest lucru i-a influențat cariera, spune ea. A ales să devină profesor de geografie pentru a le prezenta copiilor locuri și zone din întreaga lume. Camelia e din Constanța, acolo unde a terminat studiile universitare și postuniversitare. E fostă studentă a Facultății de Științe ale Naturii, specializarea Geografie și absolventă a programului de master Analiza și Evaluarea Impactelor de Mediu, din cadrul Universității Ovidiu Constanța.

Descrie procesul de studiu de la clasele unde predă, drept interactiv – ”Îmi place să îmi provoc elevii la dialog, elevii mei participă activ în cadrul orelor de geografie, prin dezbateri, aplicații, experimente și proiecte”.

Colegii o descriu ca o persoană serioasă, perseverentă și foarte corectă.