Dragoș Pârcălabu – profesor de istorie

Dragoș Pârcălabu predă din dorința de a contribui la o educație cât mai bună, a tinerelor generații și din iubire pentru istorie și dialog.  Elevii mărturisesc că Dragoș este imaginea profesionalismului și a dăruirii, chiar dacă uneori au parte și de mici exigențe.
Este absolvent al Facultăților de Istorie și Teologie din București. Și, pentru că a fost dintotdeauna pasionat de interpretarea textelor vechi, și-a continuat studiile cu un program de masterat în Exegeză și Ermineutică, la Universitatea din București. De asemenea, a terminat Școala Doctorală a Institutului de Istorie „Nicolae Iorga” al Academiei Române.

La nivelul școlii, Dragoș este organizatorul concursului ”ARTfel de Istorie”, în care a reușit să implice și alte instituții de învățământ din întreaga țară, este responsabilul Comisiei pentru Evaluare şi Asigurare a Calităţii (CEAC), dar și coordonatorul publicației claselor gimnaziale, ”ARTfel de revistă” și al catedrei „Om și societate”.
© Copyright Genesis Collegiate Campus 2020.