Cristina Ștefania Bărbălan – profesor pentru învățământul primar

”Să devin dascăl a fost una dintre dorințele din copilărie, care mai târziu s-a și concretizat. Pentru mine, este profesia care îți oferă șansa să te dezvolți și să trăiești între copii, având imensa și înălțătoarea menire de a ridica oameni și destine”, spune Cristina Bărbălan, care are o experiență de peste 20 de ani de experiență în învățământ.
A absolvit Colegiul Universitar de Institutori și Facultatea de Științe ale Educației, iar de atunci ține pasul constant cu nevoile fiecărui copil și cu actualele tendințe educaționale.
Printre activitățile preferate de ea, realizate atât cu copiii, cât și în timpul liber, se numără arta plierii hârtiei sau origami – una dintre cele mai răspândite tradiții japoneze.
De asemenea, în programul ei, natura ocupă un loc important, indiferent că o descoperă plimbându-se sau o inspiră în fiecare pictură pe care o realizează.