Diana Marinescu – profesor de matematică

De mic copil a fost atrasă de tainele matematicii şi de „problemele” ei, care  așteptau parcă  să fie rezolvate. Părinții, dar și profesorii pe care i-a avut, au ajutat-o să descopere frumuseţea acestui domeniu.

A absolvit Facultatea de Matematică și Informatică în anul 2014, specializarea Matematici Aplicate, în cadrul Universității București, apoi a urmat cursurile unui Master în Matematici Aplicate, din cadrul aceleiaşi universităţi.

A început activitatea într-o școală generală din București, şi-a continuat apoi dezvoltarea în cadrul unei şcoli private, iar din acest an a devenit parte a comunității Genesis.

Își dorește să le transmită elevilor toate cunoștințele acumulate și să le îndrepte pașii către minunatul univers al matematicii.