Ileana Turcitu – profesor de matematică

Ileana este absolventă a Liceului Pedagogic din Deva și a Facultății de Matematică și Informatică, Universitatea București, promoția 2001. Și-a continuat apoi studiile cu un program de master intitulat “Management financiar bancar și de asigurări”.

Are o experiență de șapte ani în învățământ, dintre care șase ani ca profesor de matematică în învățământul liceal.

Consideră, despre ea, că este idealistă. ”Cred într-o educație solidă, atât morală, cât și intelectuală. Mă străduiesc să fac din elevul meu un om reflexiv, vigilent la spectacolul lumii, la nuanțe și argumente, care să înțeleagă totodată necesitatea respectării unor reguli și a efortului. Da, efort, căci copiilor le place, de fapt, să își exerseze voința. Ei trăiesc mulțumirea de a-ți fi reușit un exercițiu, de a fi înțeles și învățat un algoritm, de a te simți azi mai înțelept și mai bun, poate, decât ieri.”

Printre pasiunile ei se numără lectura și călătoriile.